تبلیغات
::: Onlyperspolis.com ::: مرجع خبری پرسپولیس::: کامل ترین تاریخچه باشگاه پرسپولیس(پیروزی)تهران ;

 

برای ورود به سایت ما کلیک کنید...بزرگترین سایت پرسپولیس

تاریخچه پرسپولیس
 
شاهین
شاهین باشگاهی بود که در سال 1321 به دست یک معلم به نام دکتر عباس اکرامی با همکاری و همراهی گروهی از بهترین جوانان کشور که عمدتاً دانشجو بودند بنا نهاده شد و مفاخر بزرگی چون امیرمسعود برومند ، امیر عراقی ، شکیبی ، فاخری ، انصاری ، دکتر نادر افشار ، مرحوم پرویز دهداری ، حسینعلی کلانی ، جعفر کاشانی ، همایون بهزادی ، حمید شیرزادگان و ... تربیت کرده و به جامعه فوتبال ایران تقدیم نمود.
 
شاهین دارای 402 تیم جوان با 62 شعبه در سطح کشور بود که دکتر اکرامی این تیم را بر پایه 3 اصل - اخلاق ، تحصیل علم و ورزش استوار ساخته بود.
 
شاهین در آن روزگار تنها دفتری بود در ورزشگاه امجدیه(شیرودی فعلی) که بازیکنانش برای تعلیم در آنجا گرد هم می آمدند. این باشگاه برای اولین بار آموزش فوتبال را به صورت اصولی شروع کرد و نخستین جزوه آموزشی را که در بر گیرنده اصول فوتبال بود و با استفاده از منابع جهانی تهیه و تنظیم گشته بود، جهت یادگیری در اختیار اعضای خود قرار داد.
 
این تیم به جهت سیستم و قدرت عجیبی که بازیکنانش در کار حمله داشتند به ندرت اجازه میداد حریفانش(حتی بزرگترینشان) خود را از شکست نجات دهند. لیکن بی درایتی و عدم دور اندیشی مدیران وقت باشگاه و کج سلیقگی و انفعال دستگاه ورزش وقت کشور دست به دست هم داد و باعث شد بدلیل پاره ای مسائل بعد از بازی این تیم با تهرانجوان در هفته دهم در تاریخ 20/4/1346 این باشگاه منحل گردد .
 
در ان بازی ناظم گنجاپور با وارد کردن سه گل در دقایق 61 ، 68 و 75 به درون دروازه تهرانجوان این افتخار را بدست آورد که تمام کننده کتاب پیروزی های شاهین برای همیشه باشد.
 
آن روز شاهین در هفته دهم بازی ها با 18 امتیاز از 10 دیدار (در آن زمان برای هر پیروزی 2 امتیاز منظور می شد) و 19 گل زده و 7 گل خورده در صدر و دارایی با 16 امتیاز در ردیف دوم قرار گرفته بود.
 
این بازی آخرین بازی شاهین بود در حالی که در این فصل 3 هفته از بازی های این تیم مقابل شهربانی ، دیهیم و تاج باقی مانده بود ، ناگهان با اطلاعیه رسمی سازمان تربیت بدنی از تاریخ 20/4/1346 شاهین منحل گردید. پس از انحلال شاهین بازیکنان آن همچنان یکپارچگی خود را حفظ کردند و حدود یک سال محرومیت را با ادامه بازی ها و تمرینات خود در زمین های خاکی سپری نمودند، تا این که باشگاه های مطرح آن روز در صدد جذب این جوانان بی رقیب بر آمدند و از آن جمله باشگاه پاس خواهان کاشانی ، کلانی و همایون بهزادی بود و بعضی از باشگاه های دیگر همچون تاج بقیه آنان را مدنظر قرار داده بودند لذا شاهینیا به تکاپو افتادند تا از تفرق و پراکندگی مجموعه خود جلوگیری به عمل آورند ( از آن جمله مرحوم پرویز دهداری را می توان نام برد ) و بر آن شدند تا این مجموعه را در باشگاه پرسپولیس گردهم آورند.
 
و پرسپولیس ...
پرسپولیس باشگاهی بود که در سال 1342 بدست علی عبده بنا شده بود و در آن رشته های بولینگ ، والیبال و بسکتبال فعال بود. پرسپولیس در لغت به معنای شهر پارسی است كه شهرت تخت جمشید است و از دو كلمه پرس(پارس) و پولیس(در زبان یونانی به معنای شهر) تشكیل شده است. عبده از آمریکا به ایران آمده بود و در جامعه ورزشی آمریکا در رشته بوکس صاحب عنوان قهرمانی بود. عبده مدت ها اندیشه ایجاد تیم فوتبال پرسپولیس را با خود داشت و تیم فوتبالی را نیز ایجاد کرده بود که تیمی ضعیف در رده دوم باشگاه های کشور محسوب می شد و از اعضای محبوب و ماندگار آن محمود خوردبین را می توان نام برد.
 
پس از انحلال شاهین با درایت امیر مسعود برومند و رایزنی های مرحوم دهداری ، چند تن از بازیکنان قبلی شاهین در ترکیب تیم دسته دومی پرسپولیس قرار گرفته و ترتیب یک مسابقه با تیم جم آبادان ( که در آن زمان تیم صاحب نامی بود ) را دادند و پس از آن تمامی اعضای شاهین به پرسپولیس پیوستند و محبوبیت شاهین بلند پرواز را به پرسپولیس هدیه نمودند.
 
پرسپولیس بهار خود را در آغازین روزهای سال 1347 با مربیگری دهداری (کاپیتان پیشین شاهین) و سرپرستی دکتر برومند آغاز کرد. مطابق مقررات این تیم می بایست کار خود را در فوتبال از دسته سوم و یا حداکثر از دسته دوم باشگاه ها شروع کند. اما انحلال چند تیم در این زمان باعث گردید تا به جای مسابقات لیگ یکسری مسابقات رده بندی در سطح باشگاه های پایتخت برگزار شود. در آن مسابقات 44 تیم به رقابت پرداختند که 4 تیم پرسپولیس ، تاج ، عقاب و پاس سرگروه گردیدند.
 
از آن پس پرسپولیس رسماً وارد مسابقات باشگاهی ایران گردید. این تیم در سال 1347 قدرت نمایی کرد و تمام رقیبان را پشت سر گذاشت و با عنوان قهرمان باشگاه های تهران جهت شرکت در در مسابقات آسیایی تایلند عازم بانکوک گردیدند.
 

انتقال جمعی به پیكان
 در سال 1348 کارخانه ایران ناسیونال(ایران خودرو) با مدیریت خیامی كه خود از طرفداران تیم شاهین بود درصدد تشكیل تیمی قدرتمند برای حضور در رده اول مسابقات و تبلیغ محصولات این شركت برآمد. پیكان نیز تا پیش از آن تیم فوتبال نه چندان قدرتمندی داشت كه بازیكن سرشناس آن علی پروین بود. مذاكرات عبده و خیامی نتیجه داد و تمامی بازیكنان تیم باشگاه پرسپولیس به پیكان پیوستند. خیامی مذاکراتی با چند تن از شاهینیای سابق انجام داده و آنان را به تیم پیکان دعوت نمود. با رفتن آنها افراد باقی مانده نیز راهی جز پیوستن به ایشان ندیدند. لذا تمامی بازیکنان شاهین (به جز عزیز اصلی دروازبان شاهین) به پیکان مهاجرت کردند. خیامی با اندیشه تشكیل باشگاهی حرفه ای به جذب مربی خارجی اقدام كرد و آلن راجرز را به ایران برای همكاری فرا خواند و در این سال عنوان قهرمانی باشگاه های ایران را از آن پیکان نمودند و در همین سال پیکان به جای تیم ملی در تورنمنت جام دوستی نیز شرکت کرده و در بین 5 تیم مقام نخست را از آن خود کردند.
 
از دیگر نكات جالب تیم پیكان، رقابت در برابر پرسپولیس در جام باشگاهها بود كه تك گل علی پروین نتیجه را یك بر صفر به سود پیكان خاتمه داد. در همین دوره از رقابت ها،پرسپولیس با دوازده امتیاز در رده یازدهم قرار گرفت.
با گذشت یكسال بنا به دلایلی،خیامی از ادامه كار با تیم پیكان منصرف شد. او كه به فكر تاسیس تیمی حرفه ای بود، زمین اختصاصی برای تیم فوتبال تهیه كرده بود، به هر یك از بازیكنان یك دستگاه پیكان داده و جوایز نقدی قابل توجهی پرداخت كرده و حتی با آنها قرارداد بسته بود- این كار در آن زمان تقریباً نو و جدید بود - به دلایل متعدد ادامه فوتبال پیكان را صلاح ندید و این تیم را منحل اعلام كرد. مجدداً بازیکنان در سال 1349 به خانه خود برگشتند و قهرمانی اولین دوره لیگ تخت جمشید در سال 1350 را از ان خود کردند . پرسپولیس در 5 دوره برگزاری لیگ تخت جمشید ، با کسب دو قهرمانی ( لیگ اول و سوم ) و سه نائب قهرمانی ، به عنوان پرافتخارترین باشگاه کشور شناخته شد .

بازگشت به پرسپولیس
با صدور رضایت نامه دسته جمعی بازیكنان پیكان، همگی آنها به پرسپولیس بازگشتند. تاریخ این اتفاق 1349 بود.
بازیكنان پرسپولیس در اولین دوره لیگ تخت جمشید - لیگ سراسری كشور- موفق شدند قهرمان شوند. در این میان علی عبده نیز شرایط مساعدی با ادامه حضور بسیاری از افراد مسن - از جمله بازیكنان و مسئولان - را پیش رو نمی دید. به همین دلیل تصمیم گرفت برخی از بازیكنان مشهور ولی پا به سن گذاشته را بازنشسته كند. این اتفاق هم افتاد ولی پرسپولیس جایگاه خود را در میان طرفداران دیروز شاهین كه حالا پرسپولیسی بودند از دست نداد. طی سال های برگزاری لیگ تخت جمشید - پنج دوره تا پیش از انقلاب- پرسپولیس در لیگ اول و سوم مقام قهرمانی را كسب كرد و در سه دوره دیگر نایب قهرمان شد.

پرسپولیس پس از انقلاب
با انقلاب اسلامی،تیم پرسپولیس دچار تحول و دگرگونی اساسی شد. اغلب بازیكنان قدیمی آنرا ترك كردند. از این رو مسابقات جام اسپندی كه درسال 1358 برگزار شد، تیم متحول شده پرسپولیس در رقابت ها شركت كرد. طی سال  های 1357 تا 1360 پرسپولیس نیز دچار ركود شد. طی این سال ها علی پروین و چند نفر از دیگر همبازیانش سعی در حفظ قوام پرسپولیس داشتند.

دو نام جدید(آزادی- پیروزی)
در سال 1365 امتیاز باشگاه پرسپولیس به بنیاد مستضعفان و جانبازان واگذار شد و مسئولان این نهاد، نام آنرا به آزادی تغییر دادند. تغییرات اخیر مدت زیادی دوام نیاورد و آزادی یا همان پرسپولیس توسط مسئولان بنیاد به مرجع اصلی اش یعنی سازمان تربیت بدنی بازگردانده شد و مسئولان نهاد بنیاد از ادامه اداره باشگاه صرفنظر كردند.
سازمان تربیت بدنی به دلیل محبوبیت این تیم، خود اداره امور باشگاه را در دست گرفت و در این زمان نام تیم از آزادی به پیروزی تغییر یافت. تغیر نام پرسپولیس به پیروزی تا امروز نیز ادامه داشته كه البته نام اصلی باشگاه در سازمان ثبت شركت ها «پیروزی(پرسپولیس)» به ثبت رسیده است.
طی سال های ابتدایی دهه 60 شمسی با ارایه گزارش آماری از سوی كنفدراسیون فوتبال آسیا(AFC ) پرسپولیس عنوان پرطرفدار ترین تیم آسیایی را به دست آورد. پس از پرسپولیس، دالیان چین و الهلال عربستان از حیث تعداد تماشاچی در رتبه های دوم و سوم آسیا قرار دارند. البته مدتی شایعه شد كه این تیم پس از یك تیم برزیلی دومین تیم پرطرفدار دنیا است ولی صحت یا سقم این مسئله هنوز از سوی مرجعی رسمی تایید یا تكذیب نشده است.
 

پیروزی(پرسپولیس)
درتمام سال های دهه 60 پرسپولیس با علی پروین به اغلب آن چیزی كه می خواست رسید. از پنج دوره قهرمانی پی در پی در جام باشگاه های تهران كه الحق از لیگ برتر امروزمان چیزی كم نداشت تا طی مدارج قهرمانی در كشور. در سال 1369 تیم ملی با هدایت پروین قهرمان بازی های آسیایی المپیك پكن شد.
در طول این سال ها علی پروین مرد اول تمام میادین فوتبال مخصوصاً پرسپولیس بود. او آنقدر محبوبیت داشت كه پس از كناره گیری از تیم، پس از درگیری با انصاری فرد در دهه60 ، وضعیت چنان آشفته شد كه مسئولان مجبور به بازگرداندن او تحت هر شرایطی شدند.
مرد اول پرسپولیس در اوایل دهه 70 و پس از ناكامی در مسابقات مقدماتی جام جهانی 1994 آمریكا در قطر به یكباره از تمامی میدان های فوتبال دور شد. در اینكه او خود از تمامی تیم های فوتبال كنار كشید یا كنار گذاشته شد هنوز بحث وجود دارد ولی این حادثه در سال 1372 اتفاق افتاد.
پس از این مدیریت باشگاه به وزارت معادن و فلزات وقت سپرده شد. حسین محلوجی وزیروقت نیز امیرعابدینی كه سابقه بازی در پیكان را نیز داشت و از مدیران رده میانی وزارتخانه محسوب می شد به سمت مدیرعاملی انتخاب كرد.
با آمدن عابدینی و تصمیم اعضای هیات مدیره بنا بر استفاده از مربیان خارجی گذاشته شد. استانكو آمد و دو قهرمانی لیگ 74 و 75 ایران را به دست آورد. در لیگ 76 پرسپولیس به دلیل حضور 13 بازیكن در اردوی تیم ملی و مسابقات جام جهانی 1998 فرانسه، از مسابقات كنار كشید.
در سال 1377پرسپولیس مجدد قهرمان شد ولی مهمترین اتفاق برای پرسپولیس در این سال نه قهرمانی در لیگ كه بازگشت پروین بود. قهرمانی های متفاوت یكی پس از دیگری، ركورد پیروزی های متوالی و موارد این چنینی در همان سال ها كسب شد. با این حال در سال 1379 درگیری جدیدی در باشگاه به وجود آمد و آن مسئله مدیریت باشگاه بود. این مسئله نیز تا یك روز مانده به سال 1381 و در 29 اسفند 1380 با رای دادگاه تجدید نظر به سود سازمان تربیت بدنی در قائله درگیری سازمان تربیت بدنی، حوزه هنری و حسین محلوجی باشگاه تا حدودی شكل ثابتی به خود گرفت و پس از سال ها به سازمان تربیت بدنی ملحق شد.

پرسپولیس جدید

در دوره جدید مدیریت تربیت بدنی بر پرسپولیس نیز فراز و فرودهای بسیاری برای مردمی ترین تیم ایران به وجود آمد. پس از آرامش نسبی مشخص شدن مالک بعد از سالها این بار تغییرات دولت ها بود که این باشگاه را آماج تغییرات و آشفتگی ها قرار میداد. مدیریت های مختلف روی کار آمده در طول این سالها چیزی جز نزول این تیم در فوتبال ایران را در پی نداشت و تنها افتخار این تیم با قهرمانی در اولین دوره لیگ برتر بدست آمد. طی این سالها و در پی نتایج ضعیف پرسپولیس رئیس وقت سازمان تربیت بدنی اکبر غمخوار را به عنوان مدیرعامل پرسپولیس منتصب کرد تا سیاست عدم وابستگی به اشخاص از جمله پروین در پیش گرفته شود. حاصل این سیاست یعنی خروج اجباری پروین از پرسپولیس ایجاد دودستگی در باشگاه و هواداران بود که به شکست کامل و بازگشت پروین انجامید. در سالهای پس از افول پرسپولیس، کنار گذاشتن و بازگرداندن پروین و تغییرات متعدد مدیریتی آن قدر ناگوار بود که این محبوب ترین و مردمی ترین تیم تاریخ ایران نتوانسته تا کنون به جایگاه واقعی خود بازگردد...


[continue]

کلیه حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ است.
Copyright ©2005 - 2006 PerspolisNews.com

 HomeContact Us - top - [rss] - [atom] - Design

منوی اصلی

صفحه نخست
ارتباط با ما  
اضافه به علاقه مندیها
تبدیل به صفحه خانگی

 

  

 


آدرس های دسترسی


تابلو گفتمان هواداران

 


امكانات


عضویت با ایمیل
[mailaction]


لوگو

 

در صورت داشتن بیش از 700بازدید در روز برای تبادل لوگو پیام دهید

 


آخرین مطالب سایت